Home » Kako otpad postaje vrijednost: radionica projekta AWASTER u Korčuli

Kako otpad postaje vrijednost: radionica projekta AWASTER u Korčuli

Što ako bi otpad iz vašeg poslovanja mogao postati vrijedan resurs? Upravo na tom načelu počiva kružno gospodarstvo, model poslovanja koji smanjuje troškove, potiče inovativnost i konkurentnost, stvara nova radna mjesta i istovremeno smanjuje pritisak na okoliš.

Prvi konkretni koraci prema kružnom poslovanju, od mjerenja učinkovitosti resursa do pametnijeg korištenja otpada i međusektorske suradnje, predstavljeni su jučer, 23. listopada 2025., na radionici projekta AWASTER (Adopting WASTE as Resource) održanoj u Korčuli, u Centru za kulturu.

Radionicu je organizirala Lokalna akcijska grupa LAG 5, a vodila ju je Marina Stenek, stručnjakinja za zaštitu okoliša. Sudionicima iz različitih gospodarskih grana: IT sektora, pomorskog prometa, modne industrije te ugostiteljstva i hotelijerstva, prikazano je, između ostalog, kako mogu mjeriti učinak kružnog gospodarstva u svom poslovanju primjenom metode Material Flow Cost Accounting (MFCA).

MFCA metoda pomaže tvrtkama prepoznati gdje u proizvodnji gube materijale, energiju i novac. Na taj način mogu smanjiti otpad, ponovno iskoristiti resurse i istovremeno uštedjeti, što je temelj kružnog gospodarstva. Kroz praktičnu vježbu umrežavanja i suradnje lokalnih poduzetnika istaknuto je kako je upravo povezanost različitih sektora ključna za uspjeh kružnog gospodarstva, jer ono što je za jedne otpad može postati vrijedan resurs za druge. Sudionici su kroz vježbu prepoznali potencijalne tokove materijala, energije i usluga između različitih gospodarskih grana i time otkrivali prilike za lokalne „kružne lance vrijednosti“ te razmjenjivali ideje.

Ovo je posljednja radionica u sklopu projekta AWASTER koja je namijenjena gospodarskom sektoru. Prethodno su održane dvije, sa svrhom poticanja kružnog gospodarstva na lokalnoj razini. Praktične radionice nastavljaju se u obrazovnom sektoru: osnovnim i srednjim školama na području otoka Korčule. Projekt AWASTER iz programa prekogranične suradnje Interreg Italija-Hrvatska 2021-2027, čiji je glavni partner Istarska regionalna energetska agencija Irena, uz partnere Udrugu SUNCE iz Splita, talijanski LAG „VeGAL“, konzultantsku i investicijsku tvrtku SINLOC SPA iz Padove, Grad Casarano te LAG 5, ima za cilj smanjenje otpada, prvenstveno u Jadranskom moru kao zajedničkom resursu prekograničnog područja. Kroz projektne aktivnosti potiče se gospodarski i obrazovni sektor na što ranije usvajanje načela i vrijednosti kružnog gospodarstva. Upravo rana primjena ovih načela omogućava bolje iskorištavanje otpada i resursa, stvaranje lokalnih „kružnih lanaca vrijednosti“ te uvođenje održivih praksi u poslovanja i svakodnevni život.

Projekt sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Stajališta izražena u ovom članku isključiva su odgovornost LAG-a 5 i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.

REALIZIRANO U SKLOPU PROJEKTA
SVE TEME
POVEZANE VIJESTI
Skip to content