Radionice su se provele u sklopu mjere 202 IPARD programa. Podmjera 202.1.2. ”Usavršavanje i obrazovanje zaposlenika, volontera i članova LAG-a”. Cilj radionica bio je upoznati naše članove s modelima, praksama te dostupnim izvorima financiranja iz EU fondova. Na radionici je predstavljen i rad LAG-a 5.
Program su vodili članovi udruge DEŠA Dubrovnik. U dva dana programa radionice su se dotaknule sljedećih tema:
- Mogućnosti financiranja iz fondova EU; Nacionalni pozivi: MINT „Konkurentnost turističkog gospodarstva“; MINPO „Poduzetnički impuls“
- Sektori u društvu – Mobilizacija zajednice; Partnerski princip u provedbi EU projekata
- Odabir projektnih ideja; Što je projekt? Faze projektnog ciklusa; Praktični koraci izrade prijedloga projekta; Obrazac prijave
- Proces odabira; Postupak procjene; Ugovaranje; Upravljanje projektom i primjeri problema;
- Monitoring i izvještavanje
Prema anketama LAG-a 5, sudionici su bili jako zadovoljni radionicom i količinom dobivenih informacija, smatraju da je pristup predavača, kao i cjelokupne organizacije iznimno zadovoljavajući
te da iste treba češće organizirati. Prenosimo i neke od privatnih dojmova:
“Na Radionici smo se okupili kako bi se družili , razvili komunikaciju, i stekli neka nova znanja, i iskustva, kojih nikad nije dosta. Uz sudionike željne znanja, i iskusne predavače, radionica je uspješno protekla, te su svi zadovoljni otišli kući, sa novim iskustvom, znanjem i nadom da će uskoro i sami moći napisat neki project, koji će doprinjet našoj zajednici, i s kojim ćemo napraviti nešto što će imati pozitivan ishod za sve nas. Posebno mi se svidio aktivan pristup radionici i vježbe. Članovi su bili podjeljeni u 3 grupe, a nakon zajedničke odluke o naša najveća 3 problema na otoku, svaka je grupa dobila svoju temu za pretvoriti u projekt. Svi članovi su aktivno sudjelovali u izradi logičke matrice, a poslije i budžeta, prezentirajući svoje ideje i razmišljanja, te odgovarajući na pitanja ostalih sudionika.” (Marcela Dabelić)
“Radionica je za cilj imala prikupiti entuzijaziste i ljude dobre volje koji žele doprinijeti zajedničkom razvoju našeg otoka, što je na koncu i ostvareno. Kroz aktivnosti svi sudionici su imali priliku iznijeti svoja razmišljanja i podržati ih argumentima. U procesu se nije stvarala kompetitivna atmosfera među dionicima, već zajedničko djelovanje bez obzira na podijele u grupe. U svakome trenutku, svi su nastojali što bolje doprinijeti razvitku svih triju projektnih ideja, a upravo taj zajednički napor, mi daje nadu o boljoj budućnosti našeg škoja.” (Josip Stražičić)