To znači da će se pelješkim poljoprivrednicima prilikom isplate direktnih potpora kao i prilikom prijave na mjere iz Programa ruralnog razvoja ponovno priznavati dodatnih bodovi kao ”području s posebnim prirodnim ograničenjima”, odnosno PPO klasifikacija.
LAG 5 još je krajem 2015 godine započeo javno zagovaračku kampanju da se navedena nepravda ispravi. Pokrenuta je široki proces konzultacija sa svim županijskim akterima i okupljanje struke i poljoprivrednika oko navedene tematike.
Odlukom Upravnog odbora LAG-a 5 iz travnja 2016. godine zajedno s načelnicima svih peljeških općina započeta je koordinirana kampanja prema Ministarstvu poljoprivrede. Započela je s dopisom kojim se tražilo da se Pelješac definira kao područje s posebnim ograničenjima u okviru Pravilnika o određivanju područja s prirodnim ili posebnim ograničenjima.
Okupljeni u Upravnom odboru LAG-a 5 te na brojnim sastancima u narednim mjesecima dionici pelješkog javnog, civilnog i privatnog sektora ujedinili su se u borbi za opstanak pelješke poljoprivrede. Posebno treba izdvojiti predani rad dr.sc. Brune Borovića iz općine Janjina i pomoć dr.sc. Petra Šegedina iz općine Orebić koji su pružili neophodnu tehničku podršku tijekom pregovora s Ministarstvom.
Nakon slanja brojnih dopisa i više sastanaka predstavnika LAG-a 5 i peljeških poljoprivrednika s kolegama iz Ministarstva poljoprivrede, snažnim zahtjevima iz Županije da se naše primjedbe uvaže Ministarstvo je krenulo u razmatranje naših zahtjeva sredinom 2016. godine. Rezultate smo dobili prije 6 dana- i premda se čini dugo ipak nije prekasno.
Izuzetno smo ponosni da smo i na ovom primjeru (prisjetimo se kampanje za zaštitu malog ribolova kao tradicionalnog načina života na Jadranu) pokazali kako je LAG 5 i sva njegova tijela ne samo organizacija za redistribuciju EU sredstava na području od Dubrovačkog primorja do Lastova već i obrambeni bedem te glavni lobist ”malog čovjeka” našeg kraja. Pokazali smo kako i ruralna područja kada se ujedine i kad njihove zahtjeve artikulira struka i znanstvenici imaju snagu mijenjati nepovoljne odluke i Zakone koje se donose od strane centralne države.
I ova javnozagovaračka kampanja i njen uspjeh rezultat su zajedničkog, usmjerenog i koordiniranog rada znanstvenog, javnog, civilnog i privatnog sektora. Najbolji je to pokazatelj koliko možemo i koliko smo jaki kada smo ujedinjeni u želji za opstankom i vođeni argumentima utemeljenima u znanosti. Pokazatelj da sa Ministarstvom možemo imati dijalog kada im znamo artikulirati i argumentirati naše potrebe i zahtjeve, i upravo zato je tu LAG 5.