LAG 5 se temeljem odluke donesene na 7. sjednici Upravnog odbora 11. prosinca 2014. godine učlanio u zajednicu obiteljskog smještaja RH ne bi li što kvalitetnije osigurao interese svojih članova, privatnih iznajmljivača s LAG 5 područja.
Uz osam već osnovanih lokalnih tijela Zajednice obiteljskog smještaja pri HGK održana je osnivačka sjednica nove, devete po redu Sekcije Zajednice obiteljskog smještaja za regiju Dalmacija – Dubrovnik (odnosno Dubrovačko – neretvansku županiju).
Nazočne je pozdravila Terezina Orlić, predsjednica ŽK Dubrovnik i Nedo Pinezić, predsjednik Zajednice obiteljskog smještaja pri HGK. Nakon uvodne prezentacije Modela organiziranja obiteljskog smještaja Hrvatske kroz HGK i sustav turističkih zajednica, te razvojni put Zajednice od prosinca 2010. kada je osnovana do danas, prešlo se na prezentiranje prijedloga 7 subregionalnih područja Dubrovačko-neretvanske županije: Dubrovnik, Konavle, poluotok Pelješac, Neretva, otok Korčula, otok Mljet, i otok Lastovo, a potom su se ponaosob kratko predstavili svi imenovani iznajmljivači iz redova 15 od ukupno 19 turističkih zajednica gradova i općina Dubrovačko-neretvanske županije.
Nakon javnog glasanja za predsjednika Sekcije Zajednice obiteljskog smještaja Dubrovačko-neretvanske županije pri ŽK Dubrovnik izabran je Svebor Gluščević iz Kleka, Villa Gluščević pružatelj ugostiteljskih usluga u domaćinstvu, a za zamjenicu predsjednika Nikolina Pregelj, Castellum d.o.o., Villa Gorica, Mlini, Župa Dubrovačka. Stručna pomoć sekciji biti će djelatnica ŽK Dubrovnik Nikolina Trojić.
Sjednica je protekla u izuzetno radnom tonu. Predstavljeni su statistički podatci o broju kreveta, noćenjima i dolascima u obiteljskom smještaju po županijama obalne i kopnene Hrvatske, te na području Dubrovačko-neretvanske županije i Grada Dubrovnika s naglaskom na velikom porastu smještajnih kapaciteta i noćenja u privatnom smještaju. Vođena je rasprava o mogućnostima kvalitetnije buduće suradnje među članicama subregionalnih područja novonastale Sekcije kako bi se stvorili preduvjeti za koordiniran rad i prikupljanje cjelovite miling liste iznajmljivača, te nastavilo s dodatno potrebnim tematiziranim edukacijama iznajmljivača obiteljskog smještaja, kao i iniciranju kvalitetne suradnje s turističkim zajednicama ondje gdje ista još uvijek izostaje ili je nedovoljno intenzivirana na obostrano zadovoljstvo. Također se raspravljalo o povezivanju iznajmljivača po klubovim proizvoda s temom specifične problematike npr. kampovi u domaćinstvu, smještaj u urbanim, gradskim prostorima, vile/ljetnikovci na ruralnom prostoru i sl.